פרק 13

פרק שלושה עשר

'אילת על סטרואידים' - צלילות בבליז

שבוע האירוח הראשון ממשיך ודניאל עסוק עם הצוות במשימות תחזוקה בלתי נגמרות. אני מצטרפת מדי יום לצלילות האורחים וכשאני שבה מהן, אני מרחפת. העולם התת מימי שנגלה לי במים הבליזאים מסעיר אותי. 'אילת על סטרואידים' אני מנסה להסביר לדניאל את החוויה, אבל מתקשה להעביר במילים את עוצמת גודלם של האלמוגים האופפים אותי מתחת למים. סוף השבוע מתקרב. דניאל נכבש בקסם הסיפורים השוטפים, ומחליט לפנות את היום לטובת צלילה עם קבוצת האורחים שכבר הפכו לחברים.

תכניות לחוד ומציאות לחוד

אלא שתוכניות לחוד ומציאות לחוד. שעות הבוקר עוברות על דניאל בשטף של משימות שאינן סובלות דיחוי. בריכת האגירה הגדולה שמתחת למגורי העובדים נסדקה, ומי הגשמים, השוטפים את האי בעונה זו, מתבזבזים. בעונה היבשה, הוא יודע, יהיה האי תלוי בכל טיפה שיצליחו לאגור עכשיו, לכן הדחיפות לתיקון גבוהה.

במקביל, בבדיקות שהוא עורך ברחבי האי, דניאל מוצא שמערכות ההתפלה, אשר נועדו לתת מענה בהעדר מי גשם נקיים, כשלו במהלך הסגר. חלקים שהוזמנו מארה"ב לתיקון נתקעו בדרכם לבליז, וכעת עליו לאלתר עם אנשי התחזוקה פתרון זמני הולם. גם כאן מדובר במה שעלול להפוך למשבר, ברגע שתסתיים עונת הגשמים.

היום עובר במהירות, אבל דניאל הבטיח להצטרף לצלילה והתיאורים שאני ממשיכה לפזר סביבו מאיצים בו גם הם לצאת אל המים. שעות אחר הצהריים. הצלילה השנייה הסתיימה כבר מזמן, אבל לשמחתו של דניאל מוקדשים ימי רביעי לצלילת לילה. גם אם לא אידאלי עבורו לרדת למים הקאריביים בפעם הראשונה בחושך מוחלט, הוא מחליט להפתיע אותי ולהצטרף.

דניאל מפתיע

ערב על הרציף. אני בחליפת צלילה, מחכה עם האורחים למיגל. ברגע האחרון אני מזהה את דניאל מרחוק. אחרי כל כך הרבה פעמים בהם הבטיח שיצטרף ולא הגיע הפסקתי לצפות, אבל הפעם הוא הפתיע, ועכשיו הוא עושה דרכו אל המזח. מיגל כבר הכין את הציוד, ולדניאל נשאר רק לקפוץ לסירה ולצאת איתנו לדרך.

הסירה מפלחת את המים השקטים. פס לבן נמתח מאחורינו בלב הים השחור. בשמים, ירח מלא מסמן לנו נתיב זוהר. המנוע מטרטר וקבוצת הצוללנים דוממת. רוח קרירה וכל אחד מתכנס במושבו. כשהסירה עוצרת, אופפת אותנו דממת הלילה. מיגל מתאר את התכנית. "נרד לאורך חבל העגינה" הוא מסביר "ונצא לצלילה מסביבו. על החבל קשור פנס מהבהב ועוד אחד כמותו יהיה קשור על גב המיכל שלי. תוכלו לעקוב אחרי או לשוטט מסביב לחבל העגינה. הפנס המהבהב יסמן לכם את הדרך חזרה. כעבור 45 דקות אכה על מיכל האויר שלי וזה יהיה הסימן עבורכם להתכנס סביב החבל. נעלה לעצירת הבטיחות ואז נצא ביחד".

הקבוצה מתיישבת לאורך דפנות הסירה. זוג אורחים מכל צד. אנחנו, מופרדים לשם האיזון, לשני צדדים שונים. מצידה השני של הסירה אני מביטה אל דניאל. על פניו נרשם היום האינטנסיבי שעבר עליו. הריצה אל מרכז הצלילה, ההתארגנות המהירה על ציוד, מחשב הצלילה החדש והלא מוכר, הירידה לצלילת לילה בפעם הראשונה במים הקאריביים. הלא נודע שמחכה לו במים האפלים נרשם בתנועותיו החדות, ואני מרגישה היטב את החשש שאופף אותו. אבל דניאל מכונס בעצמו, ומיגל, העובר בינינו ומוודא את מוכנות הצוללנים, מכריז כבר על הזוגות היורדים למים. אחד אחרי השני אנחנו מתגלגלים מדופן הסירה לאחור, ומתחילים בירידה אל העומק.

אל תוך המים השחורים

בתוך המים אני חוברת אל דניאל. אנחנו אוחזים ידיים ומתחילים להעמיק. חושך. רק אלומות האור של הפנסים חושפות דגים עצלים. כריש קטן מזדמן, אבו נפחא ענק, חצוצרן מרחף, חוצה את דרכנו.

רבע שעה לתוך הצלילה. מיגל מסמן וכולנו מכבים פנסים. חושך מסביב. מיגל מדליק פנס אולטרה סגול, והים נשטף בצבעים פסיכדליים. אלמוגים שללא אור השמש נראו אפרוריים מקבלים לפתע גווני ירוק, כתום וסגול זרחני. דגים חולפים מולנו כשהם צבועים בפסים כחולים פוספוריים. החוויה עותקת נשימה. כשהפנסים נדלקים, מיגל מצביע על תמנון בסלע שממול. כולנו מתכנסים סביבו ובוהים בקסם התמתחות האיברים הארוכים.

ארבעים וחמש דקות חולפות כמו חלום. מיגל מכה על מיכל האויר ומסמן לקבוצה להתחיל לעלות. לאט אנחנו מתקדמים אל חבל העגינה ואז מתחילים בטיפוס לעצירת הבטיחות. עיני נעוצות במחשב הצלילה. חמש עשרה פיט והמחשב מתחיל בספירת שלוש דקות הבטיחות. אלא שכשאני מרימה את ראשי אני מגלה את דניאל ממשיך לטפס מעלה. בלי אפשרות להסביר אני מושכת אותו חזרה מטה, אבל הוא מתנגד ועולה שוב למעלה. אני מושכת אותו שוב, אבל הוא מתנגד ומסמן לי לעלות. האורחים מסתכלים עלינו במבטים תוהים ואנחנו מוצאים את עצמנו מתגוששים מתחת למים. אני נאבקת ומושכת את דניאל למטה, אבל הוא מנסה לחזור ולעלות שוב למעלה. המחשבים של שנינו חוזרים ומתאפסים בספירת שלוש הדקות, ואנחנו לא מצליחים להשלים את עצירת הבטיחות.

ישראלים מתגוששים בלב האוקיינוס הקאריבי

מסביב האורחים כבר יוצאים אחד אחד. בהמשך יסתבר לנו שהם תפסו מרחק מזוג הישראלים המוזרים המתקוטטים מתחת למים. מספר דקות עוברות ומיגל חוזר גם הוא לבדוק מה קורה. אלא שבשלב הזה אנחנו כבר מבינים. ממש כמו בצלילה הראשונה שלי, הפעם תורו של דניאל לחפש את חמשת המטרים של עצירת הבטיחות במחשב שסופר עומק בפיטים…

שלוש דקות מאוחר יותר אנחנו סוף סוף מצליחים לסיים את עצירת הבטיחות. כשאנחנו מגיחים החוצה מקבלים אותנו האורחים בשאגות צחוק. דניאל מבולבל לחלוטין ואני מודה ששכחתי לעדכן אותו על ההבדלים במדידת העומק. ההסברים כבר לא מעניינים אף אחד, ובדרינק הלילי עם שובנו לאי לא מפסיקים האורחים לחזור ולתאר את סיפור הישראלים המתגוששים בחשכת הלילה בלב האוקיינוס הקאריבי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *